آناناس چگونه رشد می کند؟

آیا آناناس روی درختان رشد می کند؟ / هر گیاه آناناس دقیقاً یک آناناس دارد

با وجود اینکه آناناس یک میوه در نظر گرفته می شود (و میوه به طور کلی از درختان می آید – مگر اینکه توت باشد)، آناناس در واقع روی گیاهی نزدیک به زمین رشد می کند. هر گیاه آناناس دقیقاً یک آناناس دارد. بنابراین، آناناس در وهله اول از کجا آمده است؟

آناناس

کشت و کال – بیشتر ما تصور می کنیم که آناناس از هاوایی می آید، اما اینطور نیست. آناناس عضوی از خانواده بروملیاد است که بومی قاره آمریکا (بیشتر آمریکای جنوبی) است اما در آفریقا نیز یافت شده است. آناناس، معروف‌ترین گیاه خانواده بروملیاد، اولین بار توسط کریستف کلمب در سال ۱۴۹۳ به اسپانیا آورده شد.

آناناس – که ربطی به درختان کاج یا سیب ندارد – نام خود را از ترکیب دو کلمه اسپانیایی “پینا” (به این دلیل که آنها را به یاد مخروط کاج می اندازد) و “سیب” انگلیسی (به دلیل شیرینی آن نامگذاری شده است) گرفته است. طعم).

در قرن هفدهم در اروپا، آناناس در گلخانه‌ها رشد می‌کرد و نمادی از ثروت و ثروت بود و فقط میز ضیافت افراد بسیار ثروتمند را زینت می‌داد. به سرعت به امروز، و آناناس همه جا هستند.

چگونه این انتقال را انجام داد؟ آناناس یک میوه استوایی است که نماد دنیای عجیب و غریب است و اغلب توسط ملوانان سفرهای آمریکای جنوبی به آمریکای شمالی آورده می شود. اما حتی در دهه ۱۸۰۰، آناناس هنوز برای اکثر آمریکایی ها تازگی داشت. تا اواسط دهه ۱۷۰۰ بود که سروان جیمز کوک آناناس را به هاوایی معرفی کرد و سرانجام در سال ۱۹۰۳، زمانی که جیمز دراموند دول شروع به کنسرو کردن آناناس کرد، آناناس به راحتی در دسترس آمریکایی ها قرار گرفت.

نحوه پرورش آناناس

بنابراین، یک آناناس دقیقا چگونه رشد می کند؟ خیلی راحت، در واقع. یک آناناس با همان محصول شروع و به پایان می رسد – یعنی برای پرورش آناناس به یک آناناس نیاز دارید. آناناس واقعاً دانه‌های قابل استفاده ندارد، بنابراین گیاهان آناناس از خود آناناس یا به طور خاص از بالای برگ شروع می‌شوند.

در آب و هوای گرمسیری، یک سر آناناس را می توان مستقیماً در زمین قرار داد. در آب و هوای کمتر گرمسیری، آناناس را می توان در گلدان های داخل خانه کاشت. بله، شما در واقع می توانید آناناس خود را پرورش دهید! در اینجا یک ویدیو عالی در مورد نحوه انجام آن وجود دارد.

هر چند فقط صبور باش زمانی که سر آناناس ریشه دوانید، دو تا سه سال طول می کشد تا شروع به میوه دهی کند. تقریباً ۴ فوت ارتفاع در ۴ فوت عرض خواهد داشت. پس از بلوغ، یک گل بزرگ در وسط گیاه رشد می کند و در نهایت با یک آناناس جایگزین می شود. پس از برداشت آناناس، سال بعد میوه جدیدی به جای آن رشد می کند. کار زیاد برای یک آناناس.
بنابراین، اگر تصمیم گرفتید که این مسیر برای شما مناسب نیست، می‌توانید به جای آن یکی را خریداری کنید. وقتی در سوپرمارکت هستید و یک آناناس را می چینید، حتماً به دنبال یک آناناس پر و سفت و یکی با برگ های تازه و سبز باشید.

تجارت آناناس

اکثر آناناس های تازه فروخته شده در بازار جهانی در آمریکای لاتین تولید می شوند که ۸۴ درصد آن در کاستاریکا رشد می کند. اکثر تولیدات در مزارع تک کشت در مقیاس بزرگ است که متعلق به تعداد کمی از شرکت های میوه ملی و چند ملیتی است. شرکت میوه دل مونته و شرکت های تابعه آن بیش از ۵۰ درصد از صادرات آناناس کاستاریکا را تولید می کنند. تولیدکنندگان کوچکتر وجود دارند، اما بسیاری از آنها با بدهی های بالا و ورشکستگی مواجه هستند.

در حالی که شرکت های بزرگ میوه مانند دل مونته، دول، فیفس و چیکیتا بر زنجیره تامین جهانی آناناس تسلط داشتند، در ۱۰ سال گذشته شاهد افزایش نفوذ خرده فروشان بزرگ بوده ایم. نمودار «تقسیم آناناس» در زیر توزیع ارزش را در امتداد زنجیره تأمین آناناس نشان می‌دهد، و خرده‌فروشان اکنون سهم شیر را در اختیار دارند – ۴۱%. این سهم به طور پیوسته در حال افزایش است زیرا خرده‌فروشان به دنبال خرید مستقیم از تولیدکنندگان هستند و از واسطه‌ها جدا می‌شوند. تاجران چند ملیتی

در مقایسه با خرده فروشان، کارگران آناناس تنها حدود ۴ درصد از ارزش را در طول زنجیره تامین دریافت می کنند. آنها همچنین در شرایط بسیار بدی کار می کنند، ساعات طولانی کار می کنند و دستمزد فقر دریافت می کنند. کارگران همچنین با سرکوب اتحادیه، تبعیض جنسیتی و مشکلات بهداشتی ناشی از کار با مواد شیمیایی سمی روبرو هستند. به عنوان مثال، یک گزارش اخیر با عنوان میوه شیرین، حقیقت تلخ منتشر شده توسط آکسفام آلمان نشان داد که کارگران مزارع آناناس اغلب در معرض سطوح خطرناک آفت کش ها هستند و در چندین منطقه، منابع آب دائماً با مواد شیمیایی آلوده می شوند. بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده در اتحادیه اروپا مجوز استفاده ندارند زیرا برای استفاده بسیار خطرناک در نظر گرفته می شوند.

مانند هر تولید در مقیاس بزرگ، صنعت آناناس نیز مسئول آسیب های زیست محیطی قابل توجهی در کشورهای تولید کننده است. با این حال، نمونه هایی از اقدامات اجتماعی و زیست محیطی بهتر را می توان در صنعت مشاهده کرد، به ویژه در مورد تولیدکنندگان کوچک تجارت منصفانه و تایید شده ارگانیک در منطقه شمالی کاستاریکا. از سوی دیگر، این تولیدکنندگان کوچک نماینده اقلیتی در صنعتی هستند که تحت تسلط تولید در مقیاس بزرگ و متعارف است که توسط تعداد انگشت شماری از شرکت های قدرتمند میوه کنترل می شود.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید