بهترین کودها برای سیب زمینی و نحوه استفاده از آنها

پرورش سیب زمینی معمولاً تنها توسط باغبانان باتجربه انجام می شود زیرا این محصول نیازهای مراقبتی نسبتاً سختی دارد. سیب زمینی در دمای بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد رشد می کند، به آفتاب کامل و به خاکی سست و با زهکشی خوب نیاز دارد. کود دهی سیب زمینی برای رشد متعادل محصول مهم است، زیرا تا حدودی نیاز به مواد مغذی بالایی دارند؛ گیاهان سیب زمینی باید چهار تا پنج بار در طول چرخه زندگی خود کود داده شوند و بسیاری از کشاورزان و باغداران برای هر بار کود دهی از ترکیب کود متفاوتی استفاده می کنند. با وجود کودهای بسیار متنوع، محدود کردن گزینه ها برای انتخاب بهترین کودهای سیب زمینی دشوار است.

سیب زمینی

چه نوع کودهایی برای سیب زمینی مناسب هستند؟

کشت و کال – انتخاب نوع کود برای پرورش سیب زمینی یک موضوع ترجیحی شخصی است، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید به رشد سیب زمینی کمک کنید، می توانید گزینه های ارگانیک یا انواع کودهای شیمیایی استاندارد را انتخاب کنید. اگر به سراغ کودهای غیر ارگانیک می روید، بهتر است قبل از کاشت سیب زمینی آن را در خاک مخلوط کنید، اما خوراکی هایی مانند محصولات سیب زمینی به خوبی به محیط های خاکی که با مواد آلی تغذیه شده اند واکنش نشان می دهند. برخی از کودهای آلی محبوب عبارتند از کمپوست، کود دامی و عصاره جلبک دریایی. در صورتی که کود شیمیایی را انتخاب کردید همیشه فهرستی از مواد مغذی موجود در کود را بررسی کنید و نکات زیر را به یاد داشته باشید:

•         مواد مغذی با نسبت خوب نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) بهترین انتخاب هستند.

•         کلرید پتاسیم انتخاب کوبی برای کود دهی سیب زمینی نیست.

•         کودی را انتخاب کنید که سطح بالاتری از K و P را نسبت به N تضمین کند.

اگر مقادیر زیادی از مواد مغذی اشتباه مانند نیتروژن را اضافه کنید باعث آسیب به سیب زمینی ها خواهید شد، بنابراین بهتر است همواره از کودهای تخصصی استفاده کنید.

 

بهترین کودها برای سیب زمینی

بهترین کود برای سیب زمینی یک کود کامل با حداقل میزان دو برابر فسفر (P) و پتاسیم (K) نسبت به نیتروژن (N) می باشد، یک مثال خوب از کود NPK مناسب سیب زمینی می تواند ۵-۱۰-۱۰ باشد. یک گیاه سیب زمینی در حال رشد باید نیتروژن کمتری داشته باشد تا از شادابی بیش از حد و مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند سوختگی سیب زمینی جلوگیری کند، P و K بالاتر برای رشد و سلامت غده های سیب زمینی ضروری هستند. وجود نیتروژن برای رشد شاخ و برگ گیاه سیب زمینی ضروری است، فسفر رشد ریشه را تشویق می کند و پتاسیم به گیاه کمک می کند تا در برابر بیماری ها و آفات مقاومت کند. از استفاده از کودهایی که نیتروژن بیشتری نسبت به فسفر دارند خودداری کنید زیرا این امر می تواند منجر به ایجاد یک گیاه برگدار بزرگ و بدون رشد محصول سیب زمینی شود. گیاهان سیب زمینی نیز برای رشد به مقدار زیادی کلسیم نیاز دارند، گیاهان جوان معمولاً با کود نیترات کلسیم یا کودهای غنی از کلسیم مشابه بارور می شوند.

 

نحوه کود دهی سیب زمینی

کودهای سیب زمینی می توانند مواد مغذی مورد نیاز برای رشد سالم را فراهم کنند، اما به خاطر داشته باشید که تعادل مناسبی از اسیدیته در خاک نیز اهمیت بسیاری دارد. سیب زمینی ها در خاک های اسیدی با سطوح PH بین ۴٫۸ تا ۶٫۵ بهترین عملکرد را دارند، هر چیزی خارج از این محدوده به این معنیست که خاک باید تنظیم شود. برنامه کود دهی سیب زمینی به طور دقیق باید با توجه به نیازهای خاص آن، شرایط خاک و آب و تجربه پرورش دهنده تعیین شود؛ اینکه چه مقدار کود سیب زمینی باید قبل از کاشت و در طول دوره رشد اضافه کنید به مقدار موجود در خاک و همچنین تنوع رشد شده بستگی دارد. قبل از کود دادن به گیاهان سیب زمینی، مهم است که خاک را آزمایش کنید و تعیین کنید که کدام مواد مغذی باید اضافه شود، این کار را معمولاً می توان با آزمایش خاک خانگی انجام داد که در آن نمونه را جمع آوری کرده و به آزمایشگاه آزمایش خاک مناسب می فرستید. پس از اینکه مشخص کردید چه مواد مغذی باید به خاک خود اضافه شود، می توانید کود دهی سیب زمینی را شروع کنید.

اگر از کودهای جامد استفاده می کنید، باید آن را بر اساس دستورالعمل تولید کننده که روی جعبه آن موجود است، روی خاک اطراف گیاهان اعمال کنید، برای استفاده از کود مایع، آن را با آب مخلوط کرده و با آبپاش یا اپلیکاتور انتهای شلنگی روی خاک استفاده کنید. مهم است که بیش از حد به بوته های سیب زمینی کود داده نشود زیرا عوارض کود دهی بیش از حد شامل آسیب رساندن به گیاهان و کاهش عملکرد آنها می باشد. اگر مطمئن نیستید که چه مقدار کود باید استفاده کنید، همیشه بهتر است احتیاط کنید و کمتر از مقدار تصورتان به کود دهی سیب زمینی بپردازید. برای کسانی که می خواهند به طور کلی به باغ خود کود اضافه کنند، توصیه می شود در پاییز در هر ۴ متر مربع یک چرخ دستی کود دامی یا کمپوست اضافه کنند و آن را به خوبی حفر کنند و بگذارند تا بهار بماند.

 

بهترین زمان کود دهی سیب زمینی

کود دهی سیب زمینی باید یک یا دو هفته قبل از کاشت بوته های سیب زمینی اعمال شود، این به کود زمان می دهد تا قبل از شروع رشد گیاهان تجزیه شده و توسط خاک کاملاً جذب شود. کود دهی اولیه سیب زمینی معمولاً با یک کود همه منظوره باغ سبزیجات مانند کود آلی جامد آهسته رهش انجام می شود؛ این نوع کود را می توان در بالای خاک پاشید یا قبل از کاشت در ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر داخل خاک اعمال کرد. اگر از کود آهسته رهش استفاده می کنید، ممکن است تا چند هفته پس از کاشت نیازی به کود دادن مجدد نداشته باشید، با این حال اگر خاک کمبود مواد مغذی دارد، می توانید به طور مکرر از کودهای محلول در آب در طول فصل رشد استفاده کنید. کودهای مایع دوز سریعی از مواد مغذی را به روشی آسان به گیاهان می رسانند.

معمولاً ۲ تا ۴ هفته پس از کاشت با کود غنی از کلسیم به کود دهی سیب زمینی اقدام کنید، این افزودن کلسیم درست زمانی که گیاهان در حال جوانه زدن و در حال رشد هستند، یک ماده مغذی کلیدی برای رشد سلول های گیاهی فراهم می کند. افزودن مقدار کافی از کود مناسب به سیب زمینی در این زمان کمک می کند که تمام انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید